Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)

Opis: Mahonia pospolita to zimozielony krzew o sztywnych wzniesionych łodygach. Jej ozdobą są skórzaste, błyszczące, kolczasto ząbkowane liście, które pod wpływem chłodu przebarwiają się na brunatno czerwony kolor. Wczesną wiosną zakwita na żółto, jesienią jej ozdobą są grona granatowych owoców.
Uprawa i pielęgnacja: Preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste osłonięte od wiatru. Posadzona w miejscu nasłonecznionym będzie narażona zimą na zasychanie liści z powodu suszy fizjologicznej. Krzew najlepiej sadzić na gleby próchniczne i lekko wilgotne, ale równie dobrze radzi sobie prawie na każdej glebie. Mahonia pospolita źle znosi przesadzanie, dlatego przy zakupie wybierajmy egzemplarze uprawiane w pojemnikach. Wiosną usuwamy przemarznięte części pędów. Dla lepszego rozkrzewienia i zagęszczenia krzewu po kwitnieniu przycinamy przekwitnięte pędy. Przed nastaniem zimy obficie ją podlewamy, a ziemię wokół niej ściółkujemy warstwą kory grubości ok. 5 cm.
Rozmnażanie: Wegetatywne  z bocznych, dobrze zdrewniałych krótkopędów w sierpniu- wrześniu. Można rozmnażać też z nasion , jednak siewki będą różnić się od rośliny matecznej pokrojem, siłą wzrostu oraz wyglądem liści.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.

Więcej informacji: Mahonia – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie