Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Sensation’

Opis: Odmiana lilaka o kwiatach pojedynczych, które są zebrane w kwiatostany o długości do 30 cm. Kolor kwiatów – lila z białą obwódką wokół płatków. Kwiaty lilaka 'Sensation’ są mocno pachnące. Zakwita w maju. Odmiana ta rośnie wolniej od pozostałych. Jest także rośliną, która nie osiąga dużych rozmiarów, w związku z czym można polecić ją do małych ogródków.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to krzew lubiący żyzną, próchniczą glebę o odczynie zasadowym. Jeśli podłoże jest lekko wilgotne to kwiaty utrzymują się dłużej. Po przekwitnięciu lilaka 'Sensation’ należy usuwać przekwitnięte kwiatostany, co pozwoli na obfitsze kwitnienie w przyszłym sezonie. Stanowisko słoneczne.
Należy uważać przy nawożeniu. Jeśli przesadzimy z nawozami azotowymi to skutkiem będzie mniejsze kwitnienie lub jego brak.
Rozmnażanie: Rozmnażanie głównie przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: W lecie może pojawić się mączniak prawdziwy, aby to zminimalizować należy sadzić roślinę w miejscach dobrze nasłonecznionych i przewiewnych. Ze szkodników należy zwrócić uwagę na mszyce, tarczniki i gąsienice motyli.

Więcej: Lilak – uprawa, choroby, rozmnażanie, odmiany