Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Mme Lemoine’

Opis: Jedna ze starych odmian. Krzew osiąga do 4 m wysokości, a w ciągu roku przyrasta do 20 cm. Liście w kolorze zielonym i w sercowatym kształcie. Kwitnie późno, bo na przełomie maja i czerwca. Pąki kwiatowe w kolorze kremowym. Kwiaty lilaka 'Mme Lemoine’ są duże i pełne barwy białej. Płatki kwiatów poskręcane.  Zebrane w zwarte kwiatostany. Roślina o bardzo intensywnym zapachu. Szczególnie atrakcyjna dla pszczół i motyli.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to krzew lubiący żyzną, próchniczą glebę o odczynie zasadowym. Jeśli podłoże jest lekko wilgotne to kwiaty utrzymują się dłużej. Po przekwitnięciu należy usuwać przekwitnięte kwiatostany, co pozwoli na obfitsze kwitnienie w przyszłym sezonie. Stanowisko słoneczne.
Należy uważać przy nawożeniu. Jeśli przesadzimy lilaka 'Mme Lemoine’ z nawozami azotowymi to skutkiem będzie mniejsze kwitnienie lub jego brak.
Rozmnażanie: Rozmnażanie głównie przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: W lecie może pojawić się mączniak prawdziwy, aby to zminimalizować należy sadzić roślinę w miejscach dobrze nasłonecznionych i przewiewnych. Ze szkodników należy zwrócić uwagę na mszyce, tarczniki i gąsienice motyli.

Więcej: Lilak – uprawa, choroby, rozmnażanie, odmiany