Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Krasawica Moskwy’

Opis: Jest to krzew, który osiąga wysokość 3,5 m. Roczny przyrost to ok. 20 cm. Sercowate, gładkie i zielone liście osiągają długość ok. 5 cm. Bardzo obficie kwitnie i pięknie pachnie. Kwiaty pojawiają się w maju. Mają barwę różowo – perłową i bieleję w miarę przekwitania. Poszczególne kwiaty są pełne i zebrane w okazałe wiechowate kwiatostany. Kwiatostany lilaka 'Krasawica Moskwy’ są wyprostowane. Jest to jedna z najpiękniejszych odmian lilaków.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to krzew lubiący żyzną, próchniczą glebę o odczynie zasadowym. Jeśli podłoże jest lekko wilgotne to kwiaty utrzymują się dłużej. Po przekwitnięciu należy usuwać przekwitnięte kwiatostany, co pozwoli na obfitsze kwitnienie w przyszłym sezonie. Stanowisko słoneczne.
Należy uważać przy nawożeniu. Jeśli przesadzimy z nawozami azotowymi to skutkiem będzie mniejsze kwitnienie lub jego brak.
Rozmnażanie: Rozmnażanie głównie przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: W lecie na lilaku 'Krasawica Moskwy’ może pojawić się mączniak prawdziwy, aby to zminimalizować należy sadzić roślinę w miejscach dobrze nasłonecznionych i przewiewnych. Ze szkodników należy zwrócić uwagę na mszyce, tarczniki i gąsienice motyli.

Więcej: Lilak – uprawa, choroby, rozmnażanie, odmiany