Leszczyna pospolita (Corylus avellana)

Opis: Rodzaj obejmuje mrozoodporne i łatwe w uprawie krzewy lub małe drzewa zrzucające liście na zimę. Wczesną wiosną od lutego do kwietnia pojawiają się zwisające kwiaty męskie skupione po 2-4 w tzw. kotkach oraz kwiaty żeńskie rosnące na tych samych pędach co męskie, w postaci drobnych pączków z czerwonymi znamionami słupków. Liście leszczyny piłkowanej są piłkowane długości do 12 cm są szeroko owalne, u nasady sercowate. Jesienią przebarwiają się na żółto lub żółtobrązowo. Od września do października dojrzewają owoce leszczyny pospolitej zwane potocznie orzechami laskowymi. W ogrodach sadzimy je dla ozdoby lub orzechów, jako pojedynczy krzew lub w żywopłotach. Wysokość i szerokość po 5 latach ok. 3 m, ostateczna wysokość 6 m.

Uprawa i pielęgnacja: Leszczyna pospolita jest niewymagająca co do gleby. Unikać należy jedynie ziem jałowych, podmokłych i suchych. Krzew tolerancyjny w stosunku do światła. Rośnie dobrze w słońcu i półcieniu. W cieniu słabo owocuje. Leszczyna nie wymaga cięcia. Aby ograniczyć jej wzrost cięcie wykonujemy od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Rozmnażanie: Gatunki rozmnażamy przez wysiew nasion późnym latem. Odmiany przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Najniebezpieczniejszym szkodnikiem leszczyny jest słonkowiec-orzechowiec, Żuk majowy niszczy liście. Wiewiórki podkradają orzechy. Z chorób zagrażają jej grzyby sadzakowe.