Leszczyna pospolita (Corylus avellana) 'Contorta’

Opis: Krzew o niezbyt szybkim wzroście, ostatecznie osiągający 3 – 5 m wysokości, z gęstą parasolowatą koroną i mocno poskręcanymi pędami, stanowiącymi atrakcyjną ozdobę rośliny w okresie bezlistnym. Liście zielone, również poskręcane. Od lutego do marca, jeszcze zanim pojawią się liście u leszczyny 'Contorta’, można podziwiać dekoracyjne kwiaty w postaci żółto zabarwionych bazi. Dodatkowym walorem są jadalne owoce – orzechy laskowe, których jednak roślina rodzi niewiele. Krzew ten warto sadzić jako soliter w dobrze wyeksponowanym miejscu. Jest mało wymagający i łatwy w uprawie, sprawdzi się w każdym ogrodzie przydomowym.
Uprawa i pielęgnacja: Leszczyna 'Contorta’ może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Wymagania co do rodzaju i wilgotności gleby są niewielkie, najlepiej czuje się na glebach o odczynie zasadowym. Unikajmy gleb wyjątkowo jałowych, suchych i podmokłych. Roślina w pełni mrozoodporna.
Rozmnażanie: Przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Patogeny zazwyczaj nie wyrządzają dużych szkód. Wiewiórki często podkradają orzechy laskowe, co jednak ma niewielkie znaczenie przy uprawie rośliny w celach ozdobnych. Kłopotliwe mogą okazać się grzyby sadzakowe, czasem pojawia się mączniak.

Autorem fotografii jest Wildfeuer, zdjęcie publikowane w oparciu o licencję CC-BY-2.5, źródło: Wikimedia Commons.