Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) 'Hidcote’

Opis: Lawenda jest półkrzewem z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z południa Europy gdzie porasta suche, wapienne stanowiska. Liczne, cienkie, drewniejące u podstawy łodygi tworzą zwarte kępy o wysokości 60-80 cm. Liście lancetowate, równowąskie pokryte są szarymi włoskami. Odmiana 'Hidcote’ latem tworzy ciemnofioletowe kłosy kwiatowe dł. do 5 cm, pięknie kontrastujące ze srebrzystym ulistnieniem. Lawenda wąskolistna zwana też lekarską uprawiana jest często jako zioło leczniczo-aromatyczne.

Uprawa i pielęgnacja: Ta ciepłolubna krzewinka mogąca wymarzać, nadaje się na słoneczne stanowiska pod ścinami, na kamieniste zboczy lub założenia stepowe. Podłoże winno być umiarkowanie żyzne, wapienne i dobrze zdrenowane. Przed zimą należy lawendę 'Hidcote’ obsypać kopczykiem kompostu, torfu lub kory.

Rozmnażanie: Możliwe jest z nasion (po stratyfikacji) ale łatwiejsze przez podział wczesną wiosną lub sadzonkowanie pędów oderwanych z piętką.  Inny sposób to obsypanie jesienią kopczykiem ziemi rośliny do wys. 1/3  i w maju następnego roku, oddzielenie ukorzenionych pędów.

Inne zastosowania: W medycynie – w zaburzeniach trawienia, depresjach, bezsenności, olejek lawendowy stosuje się do inhalacji, na ukąszenia owadów oraz w migrenie. W kuchni – suszone liście w niewielkich ilościach do tłustych mięs, gałązki lawendy można dodawać do ognia w czasie grillowania mięsa. W kosmetyce – oczyszczająco na cerę, do kąpieli relaksujących, do pielęgnacji włosów. Do dekoracji – kwiaty można suszyć jako potpourri, stosuje się do bukietów kwiatowych i wiązanek ziołowych