Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Purpurea’

Opis: Synonimy – W. florida 'Foliis Purpureis’. Krzewuszki to długowieczne, łatwe w uprawie krzewy, zrzucające liście na zimę. Odmiana ”Purpurea’ jest niskim, zwartym, wolno rosnącym krzewem. Dorasta do 1,5 m wysokości, osiąga 1,5 m szerokości. Liście eliptyczne długości 6-8 cm, karbowane, w młodości brązowoczerwone, a później czerwonozielone. Utrzymują się długo na wzniesionych pędach. Kwiaty przypominające naparstnice, dzwonkowate, ciemnorózowe na zewnątrz, wewnątrz korony jaśniejsze, z jasnożółtą plamką. Pojawiają się od końca maja do początku czerwca. Po przycięciu krzewuszka powtarza kwitnienie pod koniec lata. Odmiana 'Purpurea’ polecana do sadzenia pojedynczo na trawnikach, w grupach kilku roślin lub w żywopłotach mieszanych wśród innych krzewów.

Uprawa i pielęgnacja: Kwiaty krzewuszek rozwijają się na ubiegłorocznych pędach, należy je przycinać zaraz po kwitnieniu. Co roku prześwietlamy wycinając starsze gałęzie tuż przy ziemi i skracamy najdłuższe przyrosty do długości kilku pączków. Rosną dobrze i kwitną obficie na żyznych glebach każdego rodzaju. Podłoże winno być przepuszczalne, nieprzesychające. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wiosną krzewy obficie ściółkujemy i nawozimy. Odmiana odporna na mróz.

Rozmnażanie: Przez niezdrewniałe sadzonki pobierane wczesnym latem lub półzdrewniałe w końcu lata. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe późną jesienią.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak jest istotnych zagrożeń.

Zobacz również: Krzewuszka – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja