Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Olympiade’

Opis: Sport odmiany 'Bristol Ruby’. Synonimy – W. florida 'Briant Rubidor’, W. florida 'Rubidor’. Inna nazwa – wajgelia. Krzewuszki to długowieczne, łatwe w uprawie krzewy zrzucające liście na zimę. Odmiana 'Olympiade’ jest niewysokim, wyprostowanym krzewem o lekko opadających gałęziach i ciekawie ubarwionych liściach. Rośnie wolno dorastając do 1,5 m wysokości i szerokości. Liście eliptycznojajowate, zaostrzone, karbowane, wiosną żółtozielone, latem jednolicie żółte, czasem z pojawiającymi się zielonymi plamami. Kwiaty przypominające naparstnice, dzwonkowate, ciemnoczerwone, zwykle wyrastają po kilka w pachwinach liści, efektownie kontrastują z barwnym listowiem. Obficie kwitnące kwiaty pojawiają się od końca maja do początku czerwca. Po przycięciu krzewuszka powtarza kwitnienie pod koniec lata. Odmiana polecana do sadzenia pojedynczo na trawnikach, w grupach lub na żywopłotach mieszanych z innymi krzewami.

Uprawa i pielęgnacja: Kwiaty krzewuszek rozwijają się na ubiegłorocznych pędach, należy je przycinać zaraz po kwitnieniu. Co roku prześwietlamy krzewuszkę 'Olympiade’ wycinając starsze gałęzie tuż przy ziemi i skracamy najdłuższe przyrosty do długości kilku pączków. Rosną dobrze i kwitną obficie na żyznych glebach każdego rodzaju. Podłoże winno być przepuszczalne, nieprzesychające. Stanowisko z dostatkiem światła lub półcieniste; w pełnym słońcu liście tej odmiany mogą ulegać poparzeniom. Wiosną krzewy obficie ściółkujemy i nawozimy. Odmiana odporna na mróz.

Rozmnażanie: Przez niezdrewniałe sadzonki pobierane wczesnym latem lub półzdrewniałe w końcu lata. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe późną jesienią.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak jest istotnych zagrożeń dla krzewuszki 'Olympiade’.