Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Candida’

Opis: Krzewuszki to długowieczne, łatwe w uprawie krzewy, zrzucające liście na zimę. Odmiana 'Candida’ jest zwartym, średniej wielkości krzewem; cechuje się niższą mrozoodpornością. W odróżnieniu od innych kultywarów o białych kwiatach wraz z wiekiem utrzymuje czysto biały kolor; jej kwiaty nie różowieją. Krzew szybko rośnie osiągając 2-3 m, wysokości, szerokość ok. 2 m. Kwiaty dość duże, długości do 3,5 cm, dzwonkowate, białe, z widoczną żółtą plamką w gardzieli. Wyrastają w kątach liści na krótkich pędach bocznych, wzdłuż zeszłorocznych gałęzi. Kwitną od początku czerwca. Po przycięciu krzewuszka 'Candida’ powtarza kwitnienie pod koniec lata. Liście ma duże, owalne, na końcach zaostrzone, jasnozielone. Odmiana polecana do sadzenia w zieleni publicznej, w ogrodach pojedynczo na trawniku, w grupach kilku roślin lub w żywopłotach mieszanych wśród innych krzewów.

Uprawa i pielęgnacja: Kwiaty krzewuszek 'Candida’ rozwijają się na ubiegłorocznych pędach, należy je przycinać zaraz po kwitnieniu. Co roku prześwietlamy wycinając starsze gałęzie tuż przy ziemi i skracamy najdłuższe przyrosty do długości kilku pączków. Rosną dobrze i kwitną obficie na żyznych glebach każdego rodzaju. Podłoże powinno być przepuszczalne, nieprzesychające. Stanowisko słoneczne lub w półcieniu. Wiosną krzewy obficie ściółkujemy i nawozimy. Odmiana mniej odporna na mróz.

Rozmnażanie: Przez niezdrewniałe sadzonki pobierane wczesnym latem lub półzdrewniałe w końcu lata. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe późną jesienią.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak jest istotnych zagrożeń.