Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides)

Opis: Wysokie, pospolite drzewo, dorastające do ok. 20-25 m., tworzące regularną, szeroką koronę. Liście duże (długość ok. 15 i szerokość ok. 17 cm.), dłoniaste, 5 klapowe, zielone i błyszczące, osadzone na gałązkach za pomocą zielonych ogonków. Jesienią przebarwiają się na całą gamę intensywnych barw od żółtej, przez czerwoną do brązowej, dając wspaniałe efekty kolorystyczne, a następnie są zrzucane na zimę. Kwiaty klonu zwyczajnego są żółtozielone, zebrane baldachy, pojawiają się wiosną (IV-V), miododajne. Nasiona mają postać małych orzeszków z szerokim, zielonym  skrzydełkiem, występują zwykle złączone po dwa, naprzeciwlegle. Drzewo jest mrozoodporne i dobrze znoszące zanieczyszczenia powietrza.
Rozmnażanie: Z siewu nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste lub słoneczne, gleba sucha lub lekko wilgotna, żyzna, przepuszczalna, o odczynie kwaśnym do obojętnego.
Choroby i szkodniki: Drzewo raczej odporne na choroby, ale czasem może wystąpić zgorzel pędów lub czerniak klonowy (choroby grzybowe). Szkodnikami atakującymi klon zwyczajny są: opuchlaki truskawkowe, naliściaki drzewoszki.

Zobacz również: Klon – sadzonki, choroby, gatunki i odmiany