Klon polny (Acer campestre)

Opis: Średniowysokie  drzewo (ok. 10-15 m.), tworzy szeroko kolumnową, rozłożystą koronę, może też rosnąć w postaci szerokiego krzewu. Liście dłoniaste, 5 klapowe, klapy zaokrąglone, słabo wcięte, średniej wielkości (szer. i długość  ok. 7,5 cm.), zielone,  gładkie i błyszczące od góry, matowe, sinawe i pokryte meszkiem od spodu, ogonki liściowe zielone. Po złamaniu wydzielają mleczny sok. Na jesieni przebarwiają się na jasnożółty kolor i opadają na zimę. Zielone, drobne kwiaty, zebrane w zwisające baldachy, pojawiają się wiosną (IV-V). Nasiona klonu polnego mają postać małych orzeszków z szerokim, zielonym, omszonym skrzydełkiem, zebrane są w zwisające owocostany. Roślina mrozoodporna.
Rozmnażanie: Z siewu nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste lub słoneczne, osłonięte, gleba sucha, żyzna, przepuszczalna, o odczynie kwaśnym do obojętnego.
Choroby i szkodniki: Klon polny to drzewo raczej odporne na choroby, ale czasem może wystąpić zgorzel pędów (ch. Grzybowa). Szkodnikami atakującymi roślinę są: opuchlaki truskawkowe, naliściaki drzewoszki.

Więcej informacji: Klon – sadzonki, choroby, gatunki i odmiany