Klon palmowy (Acer palmatum) 'Garnet’

Opis: Synonimy – Acer palmatum 'Dissectum Garnet’. Jest to duży, zwarty, szeroki, o malowniczo przewieszających się gałęziach krzew, z grupy klonów Dissectum. Atrakcyjne, bardzo głęboko powcinane liście o postrzępionych brzegach są wiosną żywo czerwone, pod koniec lata bordowe, a jesienią intensywnie czerwonopurpurowe. Odmiana 'Garnet’ należy do najchętniej kupowanych spośród klonów palmowych. Wysokość 3 m, szerokość 5 m. Zastosowanie do ogrodów japońskich, nad oczka wodne, na patio lub jako soliter w słonecznym ale zacisznym miejscu.

Wymagania: Starsze rośliny w wieku 3-5 lat są w pełni odporne na mróz. Młodsze nie dość u nas poznane co do mrozoodporności. Przyjmuje się, że wytrzymują mróz -26 st. C. Dlatego też lepiej jest uprawiać je w dużych donicach, a na zimę przenosić do piwnicy lub dokładnie je w gruncie okrywać. Uprawiamy klony 'Garnet’ w żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej glebie, na stanowisku zacisznym i zacienionym. Wskazane jest formowanie młodych roślin, ponieważ rosną szybko i czasem tworzą luźne korony.

Rozmnażanie: Jeśli chcemy mieć klon o określonych cechach to należy kupić szczepioną roślinę. Większość odmian uprawnych jest szczepiona.

Szkodniki i choroby: Klony 'Garnet’  na ogół nie chorują lecz może im zagrażać choroby grzybowe lub opieńka miodowa. Wiewiórki mogą niszczyć młode drzewa.

Więcej informacji: Klon – sadzonki, choroby, gatunki i odmiany
Zobacz także: Klon palmowy – uprawa, sadzonki, choroby, odmiany