Klon jawor (Acer pseudoplatanus) 'Simon-Louis Freres’

Opis: To zrzucające liście, niewielkie drzewo z nieregularnie rozłożystą koroną zwykle spotyka się w handlu jako szczepione na wysokości 1,5-1,8 m. W warunkach naturalnych klon 'Simon-Louis Freres’ rośnie wolno dorastając do 10 m. Szczególną ozdobą drzewa są liście, zwykle pięcioklapowe o ząbkowanych brzegach. Młode kremowobiałe w różnej wielkości wzorzystych plamach z różowymi kropkami, a dorosłe bladozielone z białymi wzorami. Kwiaty żółto-zielone bez większego znaczenia dekoracyjnego. Pojawiają się w kwietniu. Owocem są kuliste orzeszki ze skrzydełkami. Odmiany nadają się do większych ogrodów i parków, a szczepione na pniu można stosować w małych ogrodach.

Uprawa i pielęgnacja: Może rosnąć w pełnym słońcu, liście nie ulegają poparzeniu. Klony 'Simon-Louis Freres’ sadzimy w zasobnej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Jawory należy sadzić w odległości co najmniej 15 m od budynków. Szczególnie dobrze rosną te klony w miejscach o dużej wilgotności powietrza i dużej sumie rocznych opadów. Są odporne na niekorzystne warunki środowiska i w pełni zimotrwałe.

Rozmnażanie: Przez okulizację lub szczepienie na podkładkach gatunku.

Szkodniki i choroby: Klon jawor jest często atakowany przez czarną plamistość klonu – grzyb Rhytisma acerinum. Młode, słabsze drzewa atakuje opieńka miodowa, bywają też niszczone przez wiewiórki.