Klon japoński (Acer japonicum) ‘Aconitifolium’

Opis: Synonimy – A. japonica ‘Filicifolium’, A. japonica ‘Laciniatum’, A. japonica ‘Palmatifidum’. Klony zachwycają jesiennymi barwami liści, pięknym kształtem i ozdobną korą. Odmiana klonu japońskiego ‘Aconitifolium’ to zrzucające liście, rozłożyste drzewo, które dorasta do wysokości 5 m i często osiąga podobną szerokość. Kwiaty purpurowo-czerwone bez większego znaczenia dekoracyjnego, pojawiają się w kwietniu. Szczególną ozdobą tego klonu są głęboko wcięte, pierzaste zielone liście, szerokości 15-20 cm, które jesienią pięknie się przebarwiają na czerwono-szkarłatny kolor i pokrywają złotymi lub pomarańczowymi plamkami. Owocem są czerwone, kuliste, orzeszki ze skrzydełkami. Gatunki nadają się do większych ogrodów i parków, do sadzenia nad zbiornikami wodnymi, a szczepione można stosować w małych ogrodach. Odmiana zdobyła nagrodę AGM w 1984 r.

Uprawa i pielęgnacja: Klony ‘Aconitifolium’ rosną najlepiej na żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych glebach, na zacienionych i osłoniętych od zimnych i wysuszających wiatrów miejscach. Klony japońskie w płd. i płd-zach. Polsce są wystarczająco zimotrwałe.

Rozmnażanie: Przez okulizację lub szczepienie na podkładkach gatunku.

Szkodniki i choroby: Na ogól nie chorują. Młode, słabsze drzewa atakuje opieńka miodowa, bywają też niszczone przez wiewiórki.

Więcej informacji: Klon – sadzonki, choroby, gatunki i odmiany