Klon czerwony (Acer rubrum)

Opis: W Polsce jest to niewielkie drzewo (ok. 10 m. wysokości), tworzące owalną, kształtną koronę. Liście klon czerwony ma ciemnozielone z wierzchu, od spodu szarosrebrne, gładkie, 5 klapowe, szerokie (ok. 10 cm.) i długie (10 cm.), osadzone na gałązce za pomocą czerwonych ogonków, jesienią zmieniają barwę na intensywnie czerwoną lub pomarańczową. Czerwone kwiaty zebrane w zwisające pęczki, pojawiają się wiosną (IV). Nasiona dojrzewają już na początku czerwca i mają postać małych orzeszków z szerokim, czerwonym skrzydełkiem, występują zwykle złączone po dwa, naprzeciwlegle. Drzewo wytwarza płytki system korzeniowy, dlatego jest wrażliwe na suszę, ale jest mrozoodporne.
Rozmnażanie: Z siewu nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla klonu czerwonego wybieramy słoneczne lub półcieniste, gleby wilgotne, próchnicze i zasobne. Odczyn gleby kwaśny.
Choroby i szkodniki: Drzewo raczej odporne na choroby, ale czasem może wystąpić zgorzel pędów (choroba grzybowa). Szkodnikami atakującymi roślinę są: opuchlaki truskawkowe, naliściaki drzewoszki.