Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus)

Opis: Dekoracyjny krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Luźno ułożone pędy pokryte są ułożonymi naprzeciwlegle, matowymi, eliptycznymi liśćmi długości do 10 cm o zaostrzonych wierzchołkach. W czerwcu pojawiają się niezwykłej budowy kwiaty barwy ciemnoczerwonej o silnym zapachu śliwowicy usytuowane na szczytach zeszłorocznych pędów. Niektóre rośliny tworzą kolejne kwiaty przez cały sezon wegetacyjny. Korzenie, kora, liście po roztarciu również wydzielają przyjemny zapach. Rośliny otrzymane z siewu różnią się znacznie między sobą intensywnością zapachu oraz ilością rozwijanych kwiatów.
Uprawa i pielęgnacja: Kielichowce wonne preferują pełne nasłonecznienie lub lekki półcień oraz wilgotna, żyzną glebę ogrodową o pH obojętnym oraz lekko kwaśnym. Posadzone na odpowiednim podłożu nie sprawiają kłopotów w uprawie. Młode rośliny mogą być wrażliwe na silne mrozy, pełnej odporności na znaczne spadki temperatur nabierają dopiero egzemplarze kilkuletnie.
Rozmnażanie: Najprościej kielichowca wonnego rozmnażać z nasion wysianych tuż po zbiorze na rozsadniku. Siewki potrzebują około 4 lat by pierwszy raz zakwitnąć.
Choroby i szkodniki: Gryzonie mogą zniszczyć znaczną część systemu korzeniowego podczas długich, śnieżnych zim.

kielichowiec wonny