Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior)

Opis: Jesion wyniosły to duże drzewo należące do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Wysokość drzewa do 30 m. Pień młodych drzewek jest szaropopielaty, u starszych jest ciemny, spękany podłużnie. Liście są zielone, złożone z 7-11 listków, które na brzegach są piłkowane. Kwiaty zebrane w wiechy. Kwiaty ukazują się od kwietnia do maja przed rozwojem liści. Owocami są orzeszki ze skrzydełkami, popularne skrzydlaki. Na początku mają zielony kolor, potem brązowieją. Drewno jesionu wykorzystywane jest w meblarstwie, do produkcji narzędzi rolniczych oraz kijów snookerowych.
Uprawa i pielęgnacja: Jesiony często spotykamy w lasach liściastych lub przy brzegach rzek i potoków. Młode drzewa są dosyć odporne na zacienienie, ale okazy powyżej 3 lat wolą stanowiska słoneczne. Jesiony preferują wilgotną, głęboko uprawioną glebę. Przebarwia się na kolor żółty. Jest mrozoodporne.
Rozmnażanie: Najpopularniejszym rozmnażaniem jesionu jest siew nasion. Nasiona opadają z drzewa od jesieni przez zimę. Muszą niestety przeleżeć 1 rok w ziemi dopiero zaczną kiełkować.
Choroby i szkodniki: Rzadko spotykane.