Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Opis: Jaśminowiec jest krzewem należącym do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Jest dużym krzewem dorastającym do około 2,5- 3 metrów (bez przycinania). Łodygi są sztywne. Młode pędy są wyprostowane, rosną w pionie. Starsze gałęzie przewieszają się i mogą czasem dotykać gruntu. Liście jaśminowca są zielone, zaostrzone, ząbkowane i lekko szorstkie. Kwiaty jaśminowca są białe, duże. Pojedynczy kwiat zbudowany jest z 4 płatków, 1 słupka i dużej ilości żółtych pręcików. Kwiaty silnie i przyjemnie pachną. Pojawiają się pod koniec maja lub na początku czerwca. Krzew obficie kwitnie. Jest wytrzymały na mrozy. Ze względu na duże rozmiary ładnie wygląda posadzony jako soliter lub w większych ilościach. Nadaje się na tło rabat bylinowych, do nieregularnych żywopłotów lub do ogrodów sensorycznych. Można go sadzić w parkach, szczególnie w miejscach publicznych ze względu na zapach kwiatów.
Uprawa i pielęgnacja: Jaśminowiec wonny lubi wilgotne i żyzne gleby. Ale urośnie też na zwykłych, przeciętnych glebach ogrodowych. Kocha stanowiska słoneczne, lecz z powodzeniem daje sobie radę w półcieniu. Nie jest wymagającym krzewem. Wymaga odmładzania co kilka lat. Wiosną usuwamy wyłamane lub uschnięte pędy. Wiosną nawozimy nawozem uniwersalnym, w czasie kwitnienia możemy użyć nawozów dla roślin kwitnących.
Rozmnażanie: Rozmnażamy krzew poprzez sadzonki pędowe półzdrewniałe lub przez odkłady ziemne. Cięcie korygujące pokrój wykonujemy zaraz po kwitnieniu.
Choroby i szkodniki: Młode pędy atakowane są przez mszyce.