Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) 'Variegatus’

Opis: Jaśminowce (mylnie zwane jaśminami) to odporne, zrzucające liście krzewy, wiosną obsypane pachnącymi, białymi lub kremowymi, kubkowatymi kwiatami ze skupiskiem żółtych pręcików pośrodku. Jaśminowiec 'Variegatus’ jest rozgałęzionym krzewem wysokości do 2m, o kiściach kremowobiałych, silnie pachnących kwiatów, które rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Przez cały sezon ozdobą krzewu są eliptyczne, spiczaste o szerokich, nieregularnych, kremowobiałych obwódkach liście. Ta niezwykle piękna roślina stosowana może być do rozjaśniania półcienistych partii w ogrodzie, wysadzana w słońcu jako soliter na trawniku także grupami w parkach i na miejskich zieleńcach.

Wymagania: Ten odporny, na zanieczyszczenia i mróz krzew, dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach oraz w półcieniu. Gleby potrzebuje żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej. Jaśminowce 'Variegatus’ sadzimy w połowie jesieni lub wczesną wiosną. Zaraz po zakończeniu kwitnienia należy wyciąć w połowie wszystkie kwitnące gałęzie co będzie sprzyjać kolejnemu kwitnieniu.

Rozmnażanie: Przez sadzonki półzdrewniałe pobierane w połowie lata. Uprawiamy je w inspekcie i wysadzamy w kolejnym roku.

Szkodniki i choroby: Problemy sprawiają mszyce i zaraza bakteryjna.

Więcej informacji: Jaśminowiec wonny – cięcie, uprawa, odmiany