Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia)

Opis: Jarząb szwedzki dorasta do wysokości ok. 15-20 m., tworzy zwartą, stożkową koronę, może też rosnąć w formie obszernego krzewu. Całkowicie mrozoodporne. Liście znacznie różnią się od gatunku, gdyż są pojedyncze (dł. ok. 10 cm.), klapowe, z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, od spodu szare, filcowato owłosione, jesienią przebarwiają się na żółto. Owoce, kuliste, zebrane w baldachogrona, zaczynają dojrzewać pod koniec lata i pozostają długo na drzewie (nawet do końca zimy). Kwitnienie jarzębu szwedzkiego przypada na wiosnę, kwiaty są białe i tak jak owoce, zebrane w baldachogrona, które są omszone. Do obsadzania parków i dużych ogrodów.
Rozmnażanie: Rozmnażane przez wysiew nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleby wilgotne, żyzne, najlepiej o odczynie zasadowym (wapienne) do obojętnego.
Choroby i szkodniki: Drzewu zagraża zaraza ogniowa (choroba bakteryjna) oraz rdza jarzębu (choroba grzybowa). Szkodnikami atakującymi roślinę są: Szpeciele (podskórnik gruszowy), przędziorki (przędziorek owocowiec, przędziorek chmielowiec), mszyce (mszyca jabłoniowa, mszyca jarzębinowo-dzwonkowa),  skoczek różany.