Jabłoń (Malus) ‘Golden Hornet’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Sezonowe – Autor: rafaloku – 06/11/2012

Opis: Szybko rosnąca, ozdobna odmiana jabłoni o luźnej koronie i wyprostowanych gałęziach, dorastająca do 5 m wys. i 3,5 m szer. Kwiaty jasnoróżowe, pojedyncze, pojawiają się w maju. Liście jasnozielone, atrakcyjnie przebarwiają się jesienią, kiedy to roślina prezentuje się najpiękniej za sprawą drobnych, żółtych owoców, tzw. rajskich jabłuszek, które pozostają na drzewie jeszcze po opadnięciu liści. Poza walorami ozdobnymi, owoce można wykorzystać na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana mrozoodporna. Jabłonie ozdobne ‘Golden Hornet’ wymagają stanowisk słonecznych. Najlepiej się czują na glebach żyznych, piaszczysto-gliniatych, średnio wilgotnych, o pH 5 – 6,5. Łatwo się jednak adoptują i tolerują różne warunki glebowe. Cięcie jabłoni ‘Golden Hornet’ nie zawsze jest konieczne. Można je wykonywać wiosną (najpóźniej w czerwcu). Powinno się ono ograniczać do wycinania „wilków” i pędów wyrastających z podkładki, można też rozluźniać koronę i korygować nadmierny wzrost.
Rozmnażanie: przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Odmiana odporna na choroby. Najczęściej występujące choroby jabłoni to parch, mączniak i zaraza ogniowa.

Więcej informacji o uprawie jabłoni ozdobnych na stronie Poradnika Ogrodniczego, w artykule rajskie jabłonie

Autorem fotografii jest Sten, zdjęcie publikowane w oparciu o licencję CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment