Hortensja Sargenta (Hydrangea sargentiana)

Opis: syn.: Hydrangea aspera ssp. sargentiana. Niezwykle oryginalny krzew rodem z Chin w uprawie dorasta do 2-3 m wysokości, rozrasta się szeroko dzięki odrostom korzeniowym. Ma sztywne, bardzo grube pędy, nierozgałęziające się, pokryte gęsto szczeciniastymi włoskami. W późniejszym wieku mają one łuszczącą się, szarą korę. Opadające przed zimą liście są duże, (do 30 cm długości) jajowate, zaokrąglone u nasady, nierówno piłkowane, pokryte szczeciniastymi włoskami. Kwiatostany typu wianek średnicy 20-30 cm, złożone są z bardzo licznych kwiatów płodnych, jasnofioletowych do niebieskich lub jasnopurpurowych, z długimi fioletowymi pręcikami. Kwiaty płonne, nieliczne, 3-5 cm średnicy, złożone z 4-5 całobrzegich, nieregularnych płatków, na początku białych, później słabo liliowych. Otwierają się przed kwiatami płodnymi. Kwitnienie hortensji Sargenta następuje w lipcu-sierpniu.

Uprawa i pielęgnacja: Mrozoodporność gatunku, zależnie od pochodzenia, od niedostatecznej (-18 st. C) do zadowalającej (-26 st. C). Ze względu na wczesny rozwój liści hortensja ta czasem cierpi od późnych, wiosennych przymrozków, ale dobrze regeneruje się po przycięciu. Krzewy dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym odczynie, obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Ogólnie służą im półcieniste stanowiska choć niektóre z gatunków dobrze rosną na słonecznych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje wymagają obfitego podlewania. .

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie lub przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji Sargenta bywają uszkadzane przez mszyce. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany.

Więcej informacji: Hortensja – uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby