Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) 'Benigaku’

Opis: syn. H. macrophylla subsp. serrata. Hortensja piłkowana pochodzi z górzystych rejonów Japonii, jest bardziej odporna na mróz niż hortensja ogrodowa i różni się od niej kształtem blaszki liściowej. Tworzy małe, rozgałęzione krzewy, wysokości po 5 latach do 60 cm, a ostatecznie do 1 m. Odmiana 'Benigaku’ ma płaskie, koronkowe kwiatostany typu wianek. Kwiaty płonne nieliczne ale bardzo duże. Umieszczone są nieco powyżej kwiatów płodnych na długich szypułkach. Na początku są różowe, a z wiekiem stają się mocno czerwone. Kwitnienie obfite na tegorocznych pędach od lipca do jesieni. Liście sezonowe, jasnozielone, jajowatoeliptyczne, omszone o piłkowanych brzegach. Jesienią pięknie się przebarwiają na różne odcienie czerwieni. Sadzimy te hortensje pojedynczo na trawniku, grupami wzdłuż ścieżek ogrodowych lub nad zbiornikami wodnymi.

Uprawa i pielęgnacja: Mrozoodporność większa od hortensji ogrodowych. Wymaga zabezpieczenia w szczególnie mroźne zimy słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. Zbyt szczelne okrycie nieprzepuszczalnym materiałem, grubym papierem lub kartonem może doprowadzić do porażenia chorobą grzybową. Krzewy hortensji piłkowanej 'Benigaku’ dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym do kwaśnego odczynie (poniżej 5,5 pH), obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Służą im stanowiska półcieniste do cienistych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Wiosną nie przycina się pędów hortensji piłkowanej z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, a jedynie chore, połamane lub cienkie gałęzie. Zaschnięte wierzchołki przycinamy do pierwszego nabrzmiałego pąka. Starszym, rozrośniętym egzemplarzom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje wymagają obfitego podlewania. .

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie lub przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji 'Benigaku’ bywają uszkadzane przez mszyce. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany.