Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Zorro’

Opis: Cechą wyróżniającą tę odmianę hortensji ogrodowej jest ciemno purpurowo-brązowe zabarwienie łodyg, które kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi i jasnymi kwiatami. Ten niski krzew wysokości ok. 75 cm ma duże kwiatostany typu wianek o średnicy do 20 cm. Kwiaty płonne jasnoróżowe lub niebieskie w zależności od odczynu pH gleby, symetrycznie ułożone na obrzeżu, wyrastają nieco powyżej kwiatów płodnych na długich szypułkach. Kwitnienie trwa od lipca do września. Hortensje ogrodowe 'Zorro’ należą do najbardziej ozdobnych spośród całego rodzaju Hydrangea. Są mało odporne na mróz. Z tego gatunku wywodzi się wiele popularnych odmian uprawnych, które dzieli się na 2 grupy w zależności od budowy kwiatostanu. Do pierwszej należą kwiatostany złożone niemal wyłącznie z dużych, barwnych kwiatów płonnych. Do drugiej kwiatostany płaskie, koronkowe złożone z płodnych, małych kwiatów, które otacza krąg dużych, kolorowych kwiatów płonnych.W surowe zimy hortensje ogrodowe przemarzają do miejsca przykrycia śniegiem co jest równoznaczne z brakiem kwitnienia w następnym roku ponieważ tworzą pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych. Zastosowanie pojedynczo na trawniku, grupami wzdłuż ścieżek ogrodowych. Szczególnie malowniczo wyglądają hortensje posadzona grupowo nad brzegiem stawów. Polecanym sposobem uprawy jest posadzenie hortensji ogrodowej w pojemniku i przechowanie przez zimę w chłodnej altanie lub przydomowej oranżerii.

Uprawa i pielęgnacja: Hortensje ogrodowe przygotowujemy do zimy wiążąc pędy sznurkiem, a następnie okrywamy je słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. Zbyt szczelne okrycie nieprzepuszczalnym materiałem, grubym papierem lub kartonem może doprowadzić do porażenia chorobą grzybową. Hortensje 'Zorro’ dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym odczynie, obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Ogólnie służą im półcieniste stanowiska choć niektóre z gatunków dobrze rosną na słonecznych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Nie przycinamy wiosną pędów hortensji ogrodowej z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, a jedynie chore, połamane lub cienkie gałęzie. Zaschnięte wierzchołki przycinamy do pierwszego nabrzmiałego pąka. Starszym, rozrośniętym egzemplarzom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje ogrodowe wymagają obfitego podlewania.

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie lub przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji 'Zorro’ podczas upalnego lata bywają uszkadzane przez mszyce. Czasami na dolnej stronie liści pojawia się przędziorek chmielowiec, który powoduje ich odbarwienie i opadanie. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany. Hortensje są wrażliwe na simazinę – substancję zawartą w niektórych herbicydach. Należy unikać takich środków.

Więcej informacji: Hortensja – uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby