Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Ursula’

Opis: inna nazwa – hortensja wielkolistna. Hortensje ogrodowe 'Ursula’ należą do najbardziej ozdobnych krzewów  spośród rodzaju Hydrangea. Są mało odporne na mróz. Z tego gatunku wywodzi się wiele popularnych odmian uprawnych. 'Ursula’ należy do szczególnie atrakcyjnych hortensji o kwiatostanach złożonych niemal wyłącznie z dużych, barwnych kwiatów płonnych Jest zwartym, dość wysokim krzewem dorastającym do 1,5 m wysokości o wyprostowanych pędach i dużych liściach. Ma kuliste kwiatostany różowych, niebieskich do niebieskofioletowych, w zależności od odczynu kwasowości gleby, kwiatach. Kwitną od czerwca do września. W surowe zimy przemarzają do miejsca przykrycia śniegiem co jest równoznaczne z brakiem kwitnienia w następnym roku ponieważ tworzą pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych. Zastosowanie pojedynczo na trawniku, grupami wzdłuż ścieżek ogrodowych. Szczególnie malowniczo wygląda posadzona grupowo nad zbiornikami wodnymi.

Uprawa i pielęgnacja: Hortensje ogrodowe zabezpieczamy przed zimą wiążąc pędy sznurkiem i okrywamy je słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. Zbyt szczelne okrycie nieprzepuszczalnym materiałem, grubym papierem lub kartonem może doprowadzić do porażenia chorobą grzybową. Hortensje 'Ursula’ dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym odczynie, obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Ogólnie służą im półcieniste stanowiska choć niektóre z gatunków dobrze rosną na słonecznych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Nie przycinamy wiosną pędów hortensji ogrodowej z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, a jedynie chore, połamane lub cienkie gałęzie. Zaschnięte wierzchołki przycinamy do pierwszego nabrzmiałego pąka. Starszym, rozrośniętym egzemplarzom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje ogrodowe wymagają obfitego podlewania.

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie lub przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji 'Ursula’ bywają uszkadzane przez mszyce. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany.

Zobacz również: Hortensja – uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby