Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ‘Sibilla’

Opis: Niewysoki krzew o bardzo efektownych kwiatach i liściach. Osiąga do 1 m wysokości. Liście zielone, błyszczące, dekoracyjne. Hortensja ‘Sibilla’ kwitnie do czerwca do września, kwiaty kuliste, duże, 15-30 cm średnicy, ciemno różowe do niebiesko-fioletowych. Piękny kolorystyczny akcent do każdego ogrodu przydomowego, nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do cienistych. Gleby żyzne, kwaśne i dosyć wilgotne, wymaga dokładnego okrycia na zimę. Cięcie i oczyszczanie z przekwitłych kwiatostanów należy przeprowadzać wiosną, uważając aby nie ściąć pędów z pąkami kwiatowymi.
Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne, przez odkłady. Najlepiej jednak rozmnaża się hortensję ‘Sibilla’ przez sadzonki zielne, pobierane od czerwca do sierpnia, a następnie wysadzane do skrzynek inspektowych, w których sadzonki będą się ukorzeniać. W inspektach sadzonki muszą spędzić cały rok – na grządki można je wysadzać dopiero następnej wiosny.
Choroby i szkodniki: Czasami na liściach pojawiają się okrągłe, brązowe plamy z czerwoną obwódką, obumarłe tkanki zasychają i wykruszają się, liście zamierają i opadają. Takie objawy oznaczają, że roślina została porażona chorobą grzybową. Zarodniki grzyba przenoszone są przez krople rozpryskującej się wody w czasie deszczu i podlewania. Chore liście należy usuwać i palić, a rośliny spryskiwać środkami chemicznymi lub biopreparatami. Może być także atakowana przez mszyce i przędziorka chmielowca.