Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Jogasaki’

Opis: Jedna z bardziej interesujących nowych odmian japońskich.  'Jogasaki’ ma duże kwiatostany typu wianek o średnicy do 20 cm. Kwiaty płonne jasnoróżowe, podwójne, symetrycznie ułożone na obrzeżu. Umieszczone są nieco powyżej kwiatów płodnych na długich szypułkach. Kwitnienie od czerwca do września. Hortensja 'Jogasaki’ jest  gęstym krzewem średniej wysokości; ok. 1,5 m. Liście są cienkie, bardziej owalne niż u innych hortensji ogrodowych, błyszczące, ciemnozielone. Tworzą uderzający kontrast z różowymi kwiatami. Sadzimy ją pojedynczo na trawniku, grupami wzdłuż ścieżek ogrodowych lub nad zbiornikami wodnymi. Hortensje ogrodowe 'Jogasaki’ należą do najbardziej ozdobnych spośród rodzaju Hydrangea. Są mało odporne na mróz. Z tego gatunku wywodzi się wiele popularnych odmian uprawnych, które dzieli się na 2 grupy w zależności od budowy kwiatostanu. Do pierwszej należą kwiatostany złożone niemal wyłącznie z dużych, barwnych kwiatów płonnych. Do drugiej kwiatostany płaskie, koronkowe złożone z płodnych, małych kwiatów, które otacza krąg dużych, kolorowych kwiatów płonnych.

Uprawa i pielęgnacja: Mrozoodporność odmiany niedostateczna. Hortensje ogrodowe zabezpieczamy przed zimą okrywając je słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. Zbyt szczelne okrycie nieprzepuszczalnym materiałem, grubym papierem lub kartonem może doprowadzić do porażenia chorobą grzybową. Krzewy dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym odczynie, obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Ogólnie służą im półcieniste stanowiska choć niektóre z gatunków dobrze rosną na słonecznych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Wiosna nie przycina się pędów hortensji ogrodowej z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, a jedynie chore, połamane lub cienkie gałęzie. Zaschnięte wierzchołki przycinamy do pierwszego nabrzmiałego pąka. Starszym, rozrośniętym egzemplarzom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje ogrodowe wymagają obfitego podlewania. .

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie lub przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji 'Jogasaki’ bywają uszkadzane przez mszyce. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany.