Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Heinrich Seidel’

Opis: synonimy – 'Glory of Aalsmeer’, 'Aalsmeer to Glory’. Odmiana wyhodowana przez D. Baardse, Holandia, w 1930 roku. Hortensja 'Heinrich Seidel’ to wysoki krzew o spłaszczonych kwiatostanach, które składają się z dużych kwiatów w kolorze różowym, wiśniowym, a na bardziej kwaśnej glebie  fioletowym albo  ceglastoczerwonym.  Roślina osiąga ok. 1,8 m wysokości. Kwitnienie trwa od czerwca do lipca. Hortensje ogrodowe 'Heinrich Seidel’ należą do najbardziej ozdobnych spośród całego rodzaju Hydrangea. Są mało odporne na mróz. Z tego gatunku wywodzi się wiele popularnych odmian uprawnych. W surowe zimy hortensje ogrodowe przemarzają do miejsca przykrycia śniegiem co jest równoznaczne z brakiem kwitnienia w następnym roku ponieważ tworzą pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych. Zastosowanie pojedynczo na trawniku, grupami wzdłuż ścieżek ogrodowych. Szczególnie malowniczo wygląda posadzona grupowo nad brzegiem stawów. Kwiatostany stosowane są do suchych bukietów. Polecanym sposobem uprawy jest posadzenie hortensji ogrodowej w pojemniku i przechowanie przez zimę w chłodnej altanie lub przydomowej oranżerii.

Uprawa i pielęgnacja: Hortensje ogrodowe przygotowujemy do zimy wiążąc pędy sznurkiem, a następnie okrywamy je słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. Zbyt szczelne okrycie nieprzepuszczalnym materiałem, grubym papierem lub kartonem może doprowadzić do porażenia chorobą grzybową. Hortensje dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym odczynie, obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Ogólnie służą im półcieniste stanowiska choć niektóre z gatunków dobrze rosną na słonecznych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Nie przycinamy wiosną pędów hortensji ogrodowej z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, a jedynie chore, połamane lub cienkie gałęzie. Zaschnięte wierzchołki przycinamy do pierwszego nabrzmiałego pąka. Starszym, rozrośniętym egzemplarzom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje ogrodowe wymagają obfitego podlewania.

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji 'Heinrich Seidel’ bywają uszkadzane przez mszyce. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany.