Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Gerda Steiniger’

Opis: inna nazwa – hortensja wielkolistna. Hortensje ogrodowe należą do najbardziej ozdobnych spośród rodzaju Hydrangea. Są mało odporne na mróz. Z tego gatunku wywodzi się wiele popularnych odmian uprawnych. Hortensja 'Gerda Steiniger’ należy do hortensji o kwiatostanach kopulastych złożonych niemal wyłącznie z dużych, barwnych kwiatów płonnych. Jest zwartym krzewem o wyprostowanych pędach i dużych liściach. Osiąga po 10 latach ok. 1,4 m wysokości. Ma bardzo duże kuliste kwiatostany złożone z ciemnoróżowych do fioletowych kwiatów (w zależności od pH gleby). Kwitnienie hortensji 'Gerda Steiniger’ trwa od lipca do sierpnia. W surowe zimy hortensje ogrodowe przemarzają do miejsca przykrycia śniegiem co jest równoznaczne z brakiem kwitnienia w następnym roku ponieważ tworzą pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych. Zastosowanie pojedynczo na trawniku, grupami wzdłuż ścieżek ogrodowych. Szczególnie malowniczo wygląda posadzona grupowo nad brzegiem stawów. Kwiatostany stosowane są do suchych bukietów. Polecanym sposobem uprawy jest posadzenie hortensji ogrodowej w pojemniku i przechowanie przez zimę w chłodnej altanie lub przydomowej oranżerii.

Uprawa i pielęgnacja: Hortensje ogrodowe 'Gerda Steiniger’ przygotowujemy do zimy wiążąc pędy sznurkiem, a następnie okrywamy je słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. Zbyt szczelne okrycie nieprzepuszczalnym materiałem, grubym papierem lub kartonem może doprowadzić do porażenia chorobą grzybową. Hortensje dobrze rosną na glebie świeżej, wilgotnej ale nie podmokłej, o lekko kwaśnym odczynie, obficie zasilonej przerobionym kompostem lub obornikiem. Ogólnie służą im półcieniste stanowiska choć niektóre z gatunków dobrze rosną na słonecznych. Wybieramy miejsca osłonięte, pod ścianą domu, przed żywopłotem lub w pobliżu wysokich drzew. Ze względu na zimne, wiosenne wiatry unika się wystawy wschodniej. Nie przycinamy wiosną pędów hortensji ogrodowej z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, a jedynie chore, połamane lub cienkie gałęzie. Zaschnięte wierzchołki przycinamy do pierwszego nabrzmiałego pąka. Starszym, rozrośniętym egzemplarzom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić. Na bardzo słonecznym stanowisku hortensje ogrodowe wymagają obfitego podlewania.

Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych w lecie i uprawianych w inspekcie lub przez odkłady.

Szkodniki i choroby: Liście hortensji podczas upalnego lata bywają uszkadzane przez mszyce. Czasami na dolnej stronie liści pojawia się przędziorek chmielowiec, który powoduje ich odbarwienie i opadanie. Nadmiar wapnia w glebie powoduje chlorozę liści. Z chorób wymienić trzeba mączniaka prawdziwego i szarą pleśń atakującą zagniwające kwiatostany. Hortensje są wrażliwe na simazinę – substancję zawartą w niektórych herbicydach. Należy unikać takich środków.

Zobacz również: Hortensja – uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby