Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ‘Bouquet Rose’

Opis: Niewysoki krzew o o bardzo efektownych kwiatach. Osiąga 1-1,5 m wysokości. Liście zielone, cienkie i matowe. Kwitnie od czerwca do września. Kwiatostany kuliste, czasami trochę asymetryczne o średnicy 10-12 cm, różowe. Doskonała roślina do każdego ogrodu, również do pojemników, na balkony i tarasy.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne i półcieniste, osłonięte. Gleby żyzne, kwaśne i dosyć wilgotne. Na obfitość kwitnienia ma wpływ prawidłowe nawożenie. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych. Na kolor kwiatów możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź siarczanu glinu. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego. Hortensje ogrodowe ‘Bouquet Rose’ to rośliny tworzące zawiązki kwiatowe latem, dlatego wymagają bardzo starannego zabezpieczenia na zimę, bo jeśli pączki przemarzną, to w następnym roku kwiaty nie zakwitną. Hortensje najlepiej przycinać dopiero wiosną, należy usunąć przekwitłe kwiatostany oraz połamane i przemarznięte pędy, uważając aby nie obciąć pędów z pąkami kwiatowymi.
Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne, przez odkłady. Najlepiej jednak rozmnaża się przez sadzonki zielne, pobierane od czerwca do sierpnia, a następnie wysadzane do skrzynek inspektowych, w których sadzonki będą się ukorzeniać. W inspektach sadzonki muszą spędzić cały rok – na grządki można je wysadzać dopiero następnej wiosny.
Choroby i szkodniki: Czasami na liściach pojawiają się okrągłe, brązowe plamy z czerwoną obwódką, obumarłe tkanki zasychają i wykruszają się, liście zamierają i opadają. Takie objawy oznaczają, że roślina została porażona chorobą grzybową. Zarodniki grzyba przenoszone są przez krople rozpryskującej się wody w czasie deszczu i podlewania. Chore liście należy usuwać i palić, a rośliny spryskiwać środkami chemicznymi lub biopreparatami. Hortensja ‘Bouquet Rose’ może być także atakowana przez mszyce i przędziorka chmielowca.