Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Anabelle’

Opis: Hortensja ta należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Została odkryta w stanie Illinois. Osiąga do 1,5 metra wysokości. Jest krzewem o wzniesionych pędach. Nie sprawia większych problemów w porównaniu z hortensją ogrodową. Niezawodnie kwitnie. Pędy są cienkie i pokładają się pod ciężarem ogromnych kwiatów. Liście hortensji 'Anabelle’ są delikatne, duże i eliptyczne. Nie przebarwiają się. Kwiaty mogą osiągać średnicę do 20 cm. Kwiatostany (baldachogrona) są białe z odcieniem różu, zieleni. Składają się z wielu pojedyńczych płonnych kwiatów. Hortensja ta kwitnie na pędach jednorocznych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rozrasta się poprzez odrosty korzeniowe. Nadaje się na rabaty mieszane, jako soliter na trawniku a jej kwiaty bardzo ładnie wyglądają zasuszone.
Uprawa i pielęgnacja: Hortensja 'Anabelle’ jest mało wymagająca. Jest odporna na mrozy, musimy tylko przykryć pędy ziemią lub korą na wysokość 20 cm. Może rosnąć w słońcu (ale wtedy jej liście lekko blakną) oraz w półcieniu, gdzie liście są bardziej zielone. Potrzebuje lekko kwaśnej ziemi, przepuszczalnej i wilgotnej. Nie lubi gleb ciężkich i podmokłych. W słonecznych miejscach jej liście mogą więdnąć pomimo wilgotnej gleby. Pędy kwitnące u młodych roślin musimy podtrzymywać, ponieważ załamują się pod ciężarem kwiatostanów. Cięcie wykonujemy sporadycznie, wycinając tylko pędy krzyżujące się, połamane lub przemarznięte. Wiosną możemy zastosować nawóz długotrwały dla roślin kwitnących.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać roślinę za pomocą odrostów lub sadzonek pędowych, które umieszczamy w wilgotnym, piaszczysto-torfowym podłożu. Sadzonki często zraszamy i umieszczamy pod folią lub w szklarni.
Choroby i szkodniki: Rzadko atakowana jest przez szarą pleśń, mączniaka. Może wystąpić też chloroza liści.

Więcej informacji: Hortensja – uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby