Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Vanille Fraise’

Opis: Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise’ należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Jest to jedna z piękniejszych hortensji bukietowych. Była zdobywczynią wielu nagród na targach ogrodniczych za granicą. Dorasta do około 2 metrów przy dobrej pielęgnacji, oraz na około 1,3 m szerokości. Wszystko zależy od tego jak prowadzimy naszą hortensję. Jej pokrój jest wzniesiony, łodygi są sztywne, grube chociaż pod wpływem ogromnych kwiatów mogą się uginać. Liście zielone, szorstkie na jesień mogą się lekko przebarwiać na brązowo- ceglasty kolor. Kwiatostany przypominają stożki, które tworzą kwiaty płonne. Kolor kwiatów na początku jest biały, potem lekko różowieją co daje przepiękny efekt- niestety nie pachną. Kwiatostany są idealne do zasuszania. Roślina kwitnie od sierpnia a kwiaty mogą utrzymywać się aż do zimy Może być sadzona jako soliter lub w grupach na trawniku, lub jako większy element roślinny, rabaty.
Uprawa i pielęgnacja: Jest wieloletnim krzewem, nie ma wygórowanych wymagań, ale musimy zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko. W palących promieniach liście mogą blaknąć. Musimy zapewnić jej kwaśną ziemię w granicy pH 5,5, wilgotną, żyzną i przepuszczalną. Jest mrozoodporna, co przekłada się na coroczne kwitnienie, jeżeli przytniemy wiosną gałęzie. Hortensja ta kwitnie na pędach jednorocznych. Wczesnym latem możemy nawozić roślinę azotem w celu dobrego startu, w czasie kwitnienia należy stosować tylko nawozy dla roślin kwitnących. Są dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy przeznaczone tylko dla hortensji W czasie suszy musimy obficie podlewać.
Rozmnażanie: Rozmnażamy poprzez sadzonki wierzchołkowe lub poprzez podzielenie karpy korzeniowej.
Choroby i szkodniki: Wiosną lub latem na młodych pędach mogą pojawić się mszyce, w zbyt zasadowym podłożu może pojawić się chloroza.