Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Polestar’

Opis: Bardzo kompaktowa, zwarta, karłowa odmiana hortensji bukietowej. Hortensja bukietowa ‘Polestar’ należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Niski krzew osiągający zaledwie 50 cm wysokości. Kilkuletnie kwitnące okazy maja 60-70 cm wysokości przy podobnej szerokości. Liście szorstkie, ciemnozielone, spiczasto zakończone. Pod spodem jaśniejsze, żyłkowane podłużnie. Łodygi są sztywne, grube i silnie rozkrzewione. Młode przyrosty zielone i giętkie, natomiast starsze drewnieją. Kwiatostany są spłaszczone, przeważają kwiaty płodne nad płonnymi, maja biały kolor (bardziej zabarwienie kości słoniowej) i kontrastują z ciemnym listowiem. Jest mrozoodporna. Ciekawa odmiana do donic, na tarasy czy balkony. Rewelacyjnie wygląda na tle traw, jeżówek lub niskich iglaków.
Uprawa i pielęgnacja: Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem odmianę 'Polestar’ sadzimy w słońcu. Jednak nie wybieramy miejsc gdzie palące słońce świeci od rana do wieczora (W palących promieniach liście mogą blaknąć) tylko najlepiej przez połowę dnia, tak by krzew miał trochę oddechu od gorąca. Gleba dla hortensji warto by była wilgotna, przepuszczalna, żyzna i lekko kwaśna o odczynie od pH 5.5 do max pH 6.5 Im gleba bardziej zasadowa tym może pojawić się chloroza liści. Wiosną możemy nawozić roślinę azotem w celu dobrego startu, w czasie kwitnienia należy stosować tylko nawozy dla roślin kwitnących. Są dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy przeznaczone tylko dla hortensji. W czasie suszy musimy obficie podlewać. Hortensja 'Polestar’ nie wymaga dodatkowego cięcia wiosną. Usuwamy jedynie zbyt cienkie, wybujałe i uschnięte pędy po zimie. Jesienią gdy zżółkną liście i opadną zbieramy je z podłoża. Pędy z ususzonymi kwiatostanami możemy pozostawić na krzewie (ozdobne zimą) lub przyciąć. Gdy nastaną już chłodne dni i pierwsze mroźne dni wokół krzewów można uformować kopczyk z kory, który uchroni pędy przed mrozem.
Rozmnażanie: Dobre rezultaty daje rozmnażanie przed odkłady zwykłe. Przyginamy pęd boczny do ziemi drutem wygiętym w literę U i czekamy, aż w tym miejscu pęd wypuści korzenie. Pęd o długości ok 15-20 cm z piętką oderwany od głównej zdrewniałej gałązki po włożeniu do słoika z wodą po 7-14 dniach może wypuścić korzonki.
Choroby i szkodniki: Wiosną lub latem na młodych pędach mogą zaatakować mszyce, w zbyt zasadowym podłożu może pojawić się chloroza. W miejscach gdzie jest duża wilgotność może zostać porażona przez mączniaka prawdziwego lub plamistość liści.