Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Dharuma’

Opis: Hortensja bukietowa ‘Dharuma’ należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Jest to jedna z piękniejszych hortensji bukietowych. To mieszaniec hortensji bukietowej i hortensji miękkowłosej. Dorasta do około 1 m wysokości, ale może być nawet wyższa. Wszystko zależy od tego jak prowadzimy naszą hortensję. Jej pokrój jest wzniesiony, łodygi są sztywne, grube i słabo rozgałęzione. Chociaż pod wpływem ogromnych kwiatów mogą się uginać. Liście zielone, szorstkie na jesień mogą się lekko przebarwiać na brązowo- ceglasty kolor. Kwiatostany są spłaszczone, przeważają kwiaty płodne, które pod koniec kwitnienia przebarwiają się na ciemnoczerwony kolor. kwiaty sterylne są białe, lecz z czasem również przebarwiają się na różowy kolor. Kwitnie w czerwcu. Kwiatostany hortensji 'Dharuma’ rozwijają się na pędach dwuletnich, dlatego tej hortensji nie przycinamy wiosną. Kwiatostany są idealne do zasuszania. Może być sadzona jako soliter lub w grupach na trawniku, lub jako większy element roślinny rabaty. Idealnie nadaje się do zieleni miejskiej. Może być wykorzystywana do nieregularnych żywopłotów.

Uprawa i pielęgnacja: Jest wieloletnim krzewem, nie ma wygórowanych wymagań, ale musimy zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko. W palących promieniach liście mogą blaknąć. Musimy zapewnić jej kwaśną ziemię w granicy pH 5,5, wilgotną, żyzną i przepuszczalną. Jest mrozoodporna. Wczesnym latem możemy nawozić roślinę azotem w celu dobrego startu, w czasie kwitnienia należy stosować tylko nawozy dla roślin kwitnących. Są dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy przeznaczone tylko dla hortensji. W czasie suszy musimy obficie podlewać.

Rozmnażanie: Rozmnażamy poprzez sadzonki wierzchołkowe lub poprzez podzielenie karpy korzeniowej. Dobre rezultaty daje rozmnażanie przed odkłady zwykłe. Przyginamy pęd boczny do ziemi drutem wygiętym w literę U. Po 2-3 miesiącach ukazują się korzenie.

Choroby i szkodniki: Wiosną lub latem na młodych pędach mogą pojawić się mszyce, w zbyt zasadowym podłożu może pojawić się chloroza. W miejscach gdzie jest duża wilgotność może zostać porażona przez mączniaka prawdziwego lub plamistość liści.