Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Bobo’

Opis: Miniaturowa nowość 2016 roku na wystawach ogrodniczych. Hortensja bukietowa ‘Bobo’ należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Niziutka odmiana rośnie do około 60 cm wysokości. Liście szorstkie, ciemnozielone, spiczasto zakończone, ząbkowane na brzegach. Pod spodem jaśniejsze, żyłkowane podłużnie. Łodygi są sztywne, wyrastają wachlarzowato dookoła głównych gałęzi. Młode przyrosty zielone i giętkie, natomiast starsze drewnieją. Pędy z kwiatami wyrastają strzeliście do góry. Masa dużych (jak na rozmiary samego krzewu) stożkowatych kwiatostanów pojawia się już na początku lipca. Kolor płatków biały, w miarę przekwitania pojawia się różowy kolor. Odmiana 'Bobo’ jest mrozoodporna. Ciekawy krzew do donic, na tarasy czy balkony. Rewelacyjnie wygląda na tle traw, jeżówek lub niskich iglaków.

Uprawa i pielęgnacja: Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem odmianę 'Bobo’ sadzimy w słońcu. Jednak nie wybieramy miejsc, gdzie palące słońce świeci od rana do wieczora (W palących promieniach liście mogą blaknąć) tylko najlepiej przez połowę dnia, tak by krzew miał trochę oddechu od gorąca. Gleba dla hortensji warto, by była wilgotna, przepuszczalna, żyzna i lekko kwaśna o odczynie od pH 5.5 do max pH 6.5 Im gleba bardziej zasadowa tym może pojawić się chloroza liści. Wiosną możemy nawozić roślinę azotem w celu dobrego startu, w czasie kwitnienia należy stosować tylko nawozy dla roślin kwitnących. Są dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy przeznaczone tylko dla hortensji. W czasie suszy musimy obficie podlewać krzew.

Przycinanie: Hortensja bukietowa 'Bobo’ nie wymaga dodatkowego cięcia wiosną. Usuwamy jedynie zbyt cienkie, wybujałe i uschnięte pędy po zimie. Jesienią gdy zżółkną liście i opadną zbieramy je z podłoża. Pędy z ususzonymi kwiatostanami możemy pozostawić na krzewie (ozdoba zimą) lub przyciąć. Gdy nastaną już chłodne dni i pierwsze mroźne dni wokół krzewów można uformować kopczyk z kory, który uchroni pędy przed mrozem.

Rozmnażanie: Dobre rezultaty daje rozmnażanie przed odkłady zwykłe. Przyginamy pęd boczny do ziemi drutem wygiętym w literę U i czekamy aż w tym miejscu pęd wypuści korzenie. Pęd o długości ok 15-20 cm z piętką oderwany od głównej zdrewniałej gałązki po włożeniu do słoika z wodą po 7-14 dniach może wypuścić korzonki.

Choroby i szkodniki: Wiosną lub latem na młodych pędach mogą zaatakować mszyce, w zbyt zasadowym podłożu może pojawić się chloroza. W miejscach gdzie jest duża wilgotność może zostać porażona przez mączniaka prawdziwego lub plamistość liści.