Grab pospolity (Carpinus betulus)

Opis: Drzewo liściaste dorastające do 25 m. wysokości, zrzucające liście na zimę. Korona grabu pospolitego jest nieregularna, gęsta, miotlasta, pień posiada falistą powierzchnię, pokrytą ciemnoszarą korą z siatkowym wzorem, drewno należy do grupy najtwardszych. Kwitnie wiosną (IV-V), kwiaty i owoce niepozorne. Owocować zaczyna w wieku 15 (pojedyńcza roślina) lub nawet 40 lat (rosnąca w grupach).  Liście ( do 10 cm. długości) intensywnie zielone, pofałdowane harmonijkowo, podłużne, jajowate, ostro zakończone, wyraźnie  piłkowane. Jesienią ulistnienie zmienia barwę na intensywnie żółtą a następnie opada. Jest to gatunek bardzo dobrze znoszący cięcie i tworzący dużo odrostów, dlatego znakomicie nadaje się na żywopłoty. Nadaje się też na tworzenie bonsai. Drzewo odporne na mróz i suszę, ma również małe wymagania glebowe.
Rozmnażanie: Odrosty korzeniowe, wysiew nasion (konieczna stratyfikacja).
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla grabu pospolitego wybieramy pócieniste do cienistego, gleby świeże, próchnicze, gliniasto-piaszczyste, wilgotne o odczynie zasadowym do obojętnego.
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe – brunatne plamistości liści i pędów – grzyby gloeosporium carpini, nektria. Atakującymi owadami są:  gąsienice (piedzik przedzimek), szpeciel – pordzewiacz grabowy, mszyce (zdobniczka grabowa).
Więcej informacji: Grab – sadzonki, żywopłot, choroby, odmiany