Glicynia chińska (Wisteria sinensis)

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza – Autor: Jola – 08/11/2009

glicyniaOpis: Kwitnące pnącze o silnym wzroście. Dorasta do 10 m, od 1 do 3 m rocznie. Pędy długie, cienkie z czasem drewniejące. Liście pierzastozłożone, zielone. Glicynia chińska kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty niebieskofioletowe, w długich groniastych kwiatostanach. Owoce-spłaszczone strąki długości 10-15 cm, owłosione. Strąki zamknięte, pozostają na gałęziach do wiosny. Nasiona w strąkach dojrzewają w październiku. Przez 3-4 lata po posadzeniu rośnie wolno i wymaga okrycia na zimę, u starszych roślin mogą przemarzać pędy, ale wiosną odbijają. Roślinę należy sadzić w miejscach osłoniętych przy mocnych podporach. Glicynia chińska jest odporna na zanieczyszczenia miejskie.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne,ciepłe, osłonięte. Gleby żyzne, lekkie, piaszczyste, wilgotne.
Rozmnażanie: Odkłady, szczepienie, siew.
Choroby i szkodniki: Może być porażana przez wertycyliozę (pojedyncze pędy więdną, brązowieją i obumierają, na przekroju poprzecznym widoczne zbrunatnienia tkanek), guzowatość korzeni oraz mączniaka prawdziwego. Ze szkodników, które mogą zaatakować roślinę należy wymienić mszyce i przędziorka chmielowca.

Zobacz również: Glicynia – uprawa, cięcie i pielęgnacja

2 komentarze »

  1. ratunku co robic z wisteria ktora zakwitla tylko raz idalej nie chce kwitnac… pomocy

    Comment by kiki — 17/02/2011 @ 15:48

  2. Proszę wypróbować metodę przecięcia tzn. łukiem, lub kołem w odległości 150 cm.od pnia głównego wbijać szpadel na jego długość roboczą żeby przeciąć korzenie. Jeśli rośnie w innym miejscu niż przy ścianie południowej może przemarzać i nie kwitnie,choć żyje. Pozdrawiam

    Comment by Bolesław — 05/10/2011 @ 21:53

Leave a comment