Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) „Aurea”

Opis: Wysokie drzewo pochodzące z Ameryki Północnej dorastające w środowisku naturalnym do ponad 20 metrów. Starsze rośliny tworzą luźną koronę złożoną z ułożonych piętrowo konarów. Pędy glediczji „Aurea” pokryte są dekoracyjnymi parzystopierzastymi liśćmi długości około 20 cm. W przypadku tej odmiany liście przybierają intensywną złocistą barwę utrzymującą się praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny rozwijają ulistnienie późną wiosną, zwykle w  tym samym czasie co pospolity grochodrzew ( popularnie nazywany „akacją”). Pędy oraz pień pokryte są dekoracyjnymi, rozgałęzionymi cierniami długości nawet 10 cm. W czerwcu rozwijają się pachnące, niewielkie złoto – zielone kwiaty zebrane w zwisające grona stanowiące pszczeli pożytek. Po zapyleniu pojawiają się okazałe, spłaszczone strąki długości do 40 cm utrzymujące się na pędach przez całą jesień i zimę.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina rozwija się najbujniej na stale umiarkowanie wilgotnej, żyznej glebie ogrodowej ale znosi także mniej korzystne warunki uprawowe. Glediczje „Aurea” w naszym klimacie są całkowicie odporne na mróz.
Rozmnażanie: Odmiany barwne przez szczepienie na podkładkach uzyskanych z siewu.
Choroby i szkodniki: Gatunek bardzo odporny na zanieczyszczenie środowiska, dobrze rośnie nawet na częściowo zasolonych glebach.