Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus)

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza – Autor: Jola – 25/10/2009

dlawisz okroglolistnyOpis: Silnie rosnące pnącze o ozdobnych, atrakcyjnych owocach. Roślina dwupienna-odmiana męska ‘Herkules’. Dorasta do 12 m (1-4 m rocznie). Liście zielone, okrągławe, jesienią przebarwiające się na kolor żółty. Dławisz okrągłolistny kwitnie w drugiej połowie maja i w czerwcu, kwiaty zielonkawo-kremowe, drobne, zebrane po kilka w wiechy. Owoce efektowne, żółto-czerwone długo utrzymujące się na gałęziach, od października do grudnia. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki np. jemiołuszki. Roślina polecana do okrywania wysokich ogrodzeń, murków, pergoli, ogrodzeń. Odporny na zanieczyszczenia.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina tolerancyjna co do gleby i światła. Jednak najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i lekko zacienionych.
Rozmnażanie: Wysiew nasion, sadzonki korzeniowe.
Choroby i szkodniki: Może być atakowany przez miniarki z grupy muchówek, w liściach dławisza żerują larwy miniarki ogrodówki.

3 komentarze »

 1. Jak mogę pozbyć się pnącza (dławisza okrągłolistnego), który zarasta mi cały ogród?! Niszczy wszystkie rośliny! Ratunku!!!!!!!!!

  Comment by Mamutek — 30/05/2011 @ 21:28

 2. witam. zasadziłem w tym roku dławisza a teraz liście zaczynają żółknąć i spadają . pomóżcie proszę

  Comment by romek — 07/08/2011 @ 09:23

 3. Ja też próbuję pozbyć się tego paskudztwa, odbija od korzeni nawet 2-3m od płotu, ma ok. 7 lat i jest dość odporny na roundap – zaczynam stosować z adjuwantem, ale przestrzegam innych przed sadzeniem tego pnącza – nawet po ulewach ziemia 3 m od płotu jest sucha jak pieprz, korzenie dławisza nie przepuszczają wody niżej (a nie są głęboko).
  Czy są jakieś ine metody na pozbycie się go ?

  Comment by Basia — 31/07/2013 @ 11:28

Leave a comment