Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Silver Beauty’

Opis: Zimozielony, wolno rosnący krzew o pokroju kulistym, dorasta do 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Roczny przyrost odmiany 'Silver Beauty’ sięga 2-3 cm. Liście zielone, wydłużone, długości do 1,8 cm, szerokości do 1 cm, z nieregularnym kremowym obrzeżeniem. Krzewy bukszpanów mają wszechstronne zastosowanie. W ogrodach stosuje się je na niskie żywopłoty, obwódki lub na rabaty wśród bylin oraz jako formy strzyżone. W parkach jako krzewy swobodnie rosnące. Ta odmiana bukszpanu dobrze rośnie w dużych donicach; zimą muszą być dobrze okrywane.

Uprawa i pielęgnacja: Może przemarzać w czasie surowych zim (do -23 st. C). Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew rośnie dobrze w półcieniu, toleruje pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Odmiana rośnie dobrze na słonecznym stanowisku i w półcieniu, toleruje zanieczyszczone powietrze i pełny cień. Bukszpany nie są wymagające co do gleby, lepiej rosną na podłożu z dodatkiem wapnia, nie tolerują natomiast stanowisk podmokłych.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Silver Beauty’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.