Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Pyramidalis’

Opis: Rozgałęziony, niezbyt gęsty, zimozielony krzew o piramidalnym pokroju. Liście wydłużone, owalne, na początku zielone, później ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty niepozorne, jasnozielone do żółto-zielonych, pojawiają się w maju. Odmiana wolno rosnąca, przyrasta ok. 8 cm rocznie, po 20 latach osiąga od 1,5 do 1,8 m wysokości, po 50 latach 3-4 m. Krzewy te mają wszechstronne zastosowanie. W ogrodach stosuje się je na niskie żywopłoty, obwódki lub na rabaty wśród bylin oraz jako formy strzyżone. W parkach sadzone są jako krzewy swobodnie rosnące. Bukszpan zwyczajny 'Pyramidalis’ dobrze rośnie w dużych donicach ale zimą muszą być dokładnie okrywane.

Wymagania: Bukszpan zwyczajny 'Pyramidalis’ jest odpornym krzewem, jednak w czasie surowych zim może przemarzać. Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Odmiana rośnie dobrze na słonecznym stanowisku i w półcieniu, toleruje zanieczyszczone powietrze i pełny cień. Bukszpany nie są wymagające co do gleby, lepiej rosną na podłożu z dodatkiem wapnia, nie tolerują natomiast stanowisk podmokłych.

Rozmnażanie: W sierpniu przez półzdrewniałe sadzonki; mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania. Pod osłonami. można je sadzonkować także na wiosnę.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Pyramidalis’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.