Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Marginata’

Opis: Synonimy – B. sempervirens 'Aureomarginata’, B. sempervirens f. aureo-marginata, B. sempervirens var. marginata, B. sempervirens aureo-limbo, bukszpan zwyczajny odm. żółtobrzega.   Odmiana 'Marginata’ jest gęstym, zwartym krzewem o silnym wzroście. Osiąga do 2,5 m wysokości i 3 m szerokości. Liście są ciemnozielone, z nieregularnym, początkowo kremowym, później żółtym obrzeżeniem, często falisto zdeformowane. Krzewy mają wszechstronne zastosowanie. W ogrodach stosuje się je na niskie żywopłoty, obwódki lub na rabaty wśród bylin oraz jako formy strzyżone. W parkach jako krzewy swobodnie rosnące. Bukszpan zwyczajny 'Marginata’ dobrze rośnie w dużych donicach, które zimą muszą być dobrze okrywane.

Uprawa i pielęgnacja: Może przemarzać w czasie surowych zim (do -23 st. C). Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew rośnie dobrze w półcieniu, toleruje pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Bukszpany 'Marginata’  sadzimy w przeciętnej, ogrodowej glebie, może być z dodatkiem wapnia; źle rosną na stanowiskach podmokłych. Żywopłoty przycinamy 2-3 razy w roku.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.