Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Golden China’

Opis: Bukszpan o ładnym, rzadkim wśród odmian, żółtym zabarwieniu młodych przyrostów i luźnym, z wiekiem mniej zwartym, pokroju. Liście szersze niż u gatunku, jajowate, błyszczące długości do 2,5 cm, z lekkim wcięciem wzdłuż nerwu. Latem nieznacznie zielenieją, a jesienią zmieniają barwę na jasny odcień oranżu. W łagodnym klimacie, nieprzycinany może osiągnąć do 2 m wysokości, jego roczny przyrost sięga 8 cm. Krzewy te mają wszechstronne zastosowanie. W ogrodach stosuje się je na niskie żywopłoty, obwódki lub na rabaty wśród bylin oraz jako formy strzyżone. Bukszpan 'Golden China’ dobrze rośnie w dużych donicach ale zimą muszą być dokładnie okrywane.

Uprawa i pielęgnacja: Bukszpan 'Golden China’ może przemarzać w czasie surowych zim. Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Odmianie rośnie dobrze na słonecznym stanowisku i w półcieniu, toleruje zanieczyszczone powietrze. Na suchych stanowiskach i południowej ekspozycji liście mogą być przypalane przez słońce, z kolei w cieniu zaniknie ich żółte zabarwienie. Sadzimy bukszpany w przeciętnej, ogrodowej, dostatecznie wilgotnej glebie, także z dodatkiem wapnia; źle rosną na stanowiskach podmokłych. 'Golden China’ jest mniej odporna na suszę i na mróz od gatunku.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Golden China’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.