Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Elegans’

Opis: Synonimy – B. sempervirens ’Elegantissima’, B. sempervirens var. elegantissima, B. sempervirens elegantissima variegata. Inne nazwy – bukszpan wiecznie zielony, bukszpan pospolity, gryczpan. Ten zimozielony krzew o gęsto rosnących liściach, dobrze znosi przycinanie i nadaje się szczególnie na żywopłoty czy do nadawania im kształtu figur geometrycznych. Odmiana 'Elegans’ jest wyprostowanym, zwartym krzewem, który rośnie powoli. Po 10 latach dorasta do 2 m wysokości, osiąga 1,5 m szerokości. Liście jajowate do lancetowatych, z kremowobiałym lub białym obrzeżeniem, niektóre nieco „chorobliwie zdeformowane”, nie opadające na zimę. Kwiaty zielonkawe, pachnące, niepozorne, osadzone w kątach liści. Kwitną w kwietniu-maju. Krzewy mają wszechstronne zastosowanie. W ogrodach stosuje się je na niskie żywopłoty, obwódki lub na rabaty wśród bylin oraz jako formy strzyżone. W parkach jako krzewy swobodnie rosnące. Bukszpan 'Elegans’ dobrze rośnie w dużych donicach; zimą muszą być dobrze okrywane.

Uprawa i pielęgnacja: Może przemarzać w czasie surowych zim (do -23 st. C). Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew rośnie dobrze w półcieniu, toleruje pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Sadzimy je w przeciętnej, ogrodowej glebie, może być z dodatkiem wapnia; źle rosną na stanowiskach podmokłych.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Elegans’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.