Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla var. insularis) 'Green Pillow’

Opis: Mnogość drobnych liści, gęsto osadzonych na sztywnych pędach bukszpanu 'Green Pillow’, tworzy charakterystyczny dla tej odmiany okrągły, regularny pokrój. Karłowy krzew rozwija pod koniec wiosny niepozorne, kremowe kwiaty bez znaczenia dekoracyjnego. Liście małe, owalne, lśniąco zielone. Odporność gatunku i odmian B. microphylla na mróz jest niższa niż u powszechnie stosowanego w ogrodach gatunku B. sempervirens. Ten kompaktowy bukszpan nadaje się zwłaszcza do małych ogrodów, na skalniaki, do sadzenia w pojemnikach oraz do tworzenia niskich żywopłotów obwódkowych. Wyjątkowo dobrze reaguje na przycinanie. Bukszpan 'Green Pillow’ rośnie bardzo wolno, po 5 latach osiąga wysokość 60 cm i szerokość 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: W naszym klimacie może przemarzać w czasie surowych zim. Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew rośnie dobrze w półcieniu, toleruje słoneczne stanowisko, pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Sadzimy bukszpany w przeciętnej, ogrodowej glebie, także z dodatkiem wapnia; źle rosną na stanowiskach podmokłych.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.