Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) 'Morris Midget’

Opis: Bardzo gęsty, zaokrąglony, zimozielony krzew o wąskich liściach do tworzenia niskich żywopłotów obwódkowych. Pochodzi prawdopodobnie z Japonii. Gatunek tworzy masy małych, podłużnych, ciemnozielonych liści. U odmiany 'Morris Midget’ mają one złociste przebarwienia. Kwiaty rzadkie, niepozorne, pojawiają się wiosną. Jego odporność na mróz jest niższa od powszechnie stosowanego w ogrodach gatunku B. sempervirens. Nadaje się zwłaszcza do małych ogrodów lub na skalniaki. Bukszpan 'Morris Midget’ rośnie bardzo wolno, po 5 latach osiąga wysokość 40 cm i szerokość 30 cm. Maksymalnie dorasta do 1 m.

Uprawa i pielęgnacja: Może przemarzać w czasie surowych zim. Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew rośnie dobrze w półcieniu, toleruje pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Sadzimy je w przeciętnej, ogrodowej glebie, może być z dodatkiem wapnia; źle rosną na stanowiskach podmokłych.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Morris Midget’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.