Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) 'Green Gem’

Opis: Ten długowieczny, zimozielony, o mniej lub bardziej zaokrąglonym pokroju krzew rozwija pod koniec wiosny niepozorne, kremowe kwiaty bez znaczenia dekoracyjnego. Liście małe, owalne, lśniące, ciemnozielone. Odporność gatunku i odmian B. microphylla na mróz jest niższa niż u powszechnie stosowanego w ogrodach gatunku B. sempervirens. Ten kompaktowy bukszpan nadaje się szczególnie do małych ogrodów, na skalniaki, do sadzenia w pojemnikach oraz do tworzenia niskich żywopłotów obwódkowych. Bukszpan 'Green Gem’ dobrze reaguje na przycinanie. Rośnie bardzo wolno, osiąga wysokość 60 cm, szerokość 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: W naszym klimacie często przemarza w czasie surowych zim. Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew ten dobrze rośnie w półcieniu, toleruje pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Bukszpany sadzimy w przeciętnej, ogrodowej glebie, także wapiennej. Bukszpany 'Green Gem’ źle rosną jedynie na stanowiskach podmokłych i suchych, jałowych ziemiach.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Green Gem’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.