Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) 'Golden Triumph’

Opis: Jedna z nowszych odmian bukszpanu drobnolistnego jest sportem odmiany B. microphylla ‘Faulkner’. Ten niebywale ozdobny, zimozielony krzew o zwartym, kulistym pokroju, po 10 latach dorasta do wysokości 1 m, rozrasta się na szerokość 1,2 m. Roczny przyrost ok. 5 cm. Liście małe, owalne, ciemnozielone, z charakterystycznym, szerokim kremowo-żółtym obrzeżeniem. Nieco brązowieją zimą. Pod koniec wiosny rozwijają się niepozorne, kremowe kwiaty bez znaczenia dekoracyjnego. Odporność B. microphylla na mróz jest niższa niż u powszechnie stosowanego w ogrodach gatunku B. sempervirens. Szczególnej ochrony ta odmiana potrzebuje w młodym wieku. Ten niski bukszpan nadaje się zwłaszcza do małych, przydomowych ogrodów, na skalniaki, do sadzenia w pojemnikach oraz do tworzenia niskich żywopłotów obwódkowych. Wyjątkowo dobrze reaguje na przycinanie

Uprawa i pielęgnacja: W naszym klimacie bukszpan 'Golden Triumph’ może przemarzać w czasie surowych zim. Wskazane jest stosowanie w tym okresie mat ogrodniczych. Krzew rośnie dobrze w słońcu, w półcieniu, toleruje pełne zacienienie i zanieczyszczone powietrze. Bukszpany nie są wymagające co do gleby, lepiej rosną na podłożu z dodatkiem wapnia, nie tolerują natomiast stanowisk podmokłych. Warto je ściółkować wokół korzeni dla zachowania wilgoci w glebie.

Rozmnażanie: Latem przez półzdrewniałe sadzonki. Mogą pochodzić z pędów uzyskanych podczas przycinania.

Szkodniki i choroby: Bukszpany 'Golden Triumph’ w niewielkim stopniu atakuje brunatna plamistość liści. Liście mogą być deformowane przez miodówki.