Budleja Dawida (Buddleja davidii) 'White Bouqet’

Opis: syn. omżyn Dawida, „motyli krzew”. Jest wyprostowanym krzewem ze zwieszającymi się gałęziami. Budleja 'White Bouqet’ rośnie silnie osiągając w sezonie 2-2,5 m wys. Długie, lancetowate, ciemnozielone liście pokryte są drobnymi włoskami. Białe kwiaty z żółtym oczkiem kwitną na jednorocznych pędach, w niezbyt długich, łukowato wygiętych  kwiatostanach. Pojawiają się od lipca do jesieni.  Omżyny są pięknymi letnimi krzewami do zastosowania w każdym większym ogrodzie. Zapach budlei przyciąga liczne owady, a zwłaszcza motyle.

Wymagania: Ponieważ odmiany omżynu  nie są w pełni mrozoodporne (strefa mrozoodporności 6b), wybieramy im w ogrodzie ciepłe, osłonięte stanowiska. W Polsce jej nadziemne pędy często przemarzają ale przycięte nisko na ziemią szybko odrastają . Przycięta w końcu marca lepiej i obficiej kwitnie. Latem wycinamy przekwitłe kwiatostany aby zapewnić roślinie dłuższe kwitnienie. Wskazane jest kilkukrotne w czasie sezonu zasilenie krzewu nawozem wieloskładnikowym. Późną jesienią nasadę krzewu obsypujemy  ziemią lub kompostem, podobnie jak to robimy z różami.  Budleja 'White Bouqet’ gleby potrzebuje żyznej, dobrze przepuszczalnej, a stanowiska w pełnym słońcu.

Rozmnażanie:  Łatwe z półzdrewniałych sadzonek pędowych w drugiej połowie lata. Można rozmnażać z nasion ale często nie powtarzają cech rośliny matecznej.

Szkodniki i choroby: Krzewy budlei są czasami  atakowane przez mszyce.